פברואר בהיכל -צלילים ענוגים של חורף ואווירה חמה

מאת הדר בוצר

פברואר בהיכל

צלילים ענוגים של חורף ואווירה חמה!

הפעם הזרקור על אירועי המוסיקה בהיכל.

המוסיקה היא האומנות אשר מביאה ממד אחר של רגש ותחושה שאין בכוחם של המילים להביע.  מי שנכח באירועים זכה לחוויה מוסיקלית מהנה ומרחיבה שנחרטה בזיכרון . הקונצרט  לרוסיה באהבה  הוקדש לזכרם של 64 חברי מקהלת הצבא אדום שנספו לפני כשנתיים בתאונת מטוס. מטוסם התרסק כשהיו בדרכם להופעה מול חיילים רוסים המוצבים בסוריה . במהלך הקונצרט ניגנה התזמורת הקאמרית הישראלית יצירות קסומות ורומנטיות של המלחינים הקלסיים צ'ייקובסקי וברהמס , והושמעו שירי-עם ממיטב הקלאסיקה הרוסית  בעיבודים לתזמורת קאמרית. ליוו בשירה זמרי האופרה הבינלאומיים נועה פרנקל (אלט)       ודניס סדוב (בס). סדוב המוכר היטב לחובבי המוזיקה הקלאסית והאופרה בישראל  הוא בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים, שלאורך השנים כיכב על הבמות הגדולות בעולם כולל לה סקאלה, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, המטרופוליטן בניו יורק ומאריינסקי בפטרבורג. בקולו העצום  שר דניס סדוב בכאב ,: "שהכל  נשבר אך החיים ממשיכים... ".אכן חייבים להמשיך לנגן כי לניגון יש כוח מרפא ...

בסיום  הקונצרט המופלא. אמר לי המוסיקאי והמנצח איש אריאל בוריס בלינצ'יבסקי "את רואה הדר ,אין צורך ללמוד מוסיקה כדי ליהנות מקונצרט קלאסי ,פשוט צריך רק להגיע  ולהרגיש ! ". מה אומר, הוא כל כך צודק .

אז לטובת הקוראים הצעירים שלנו בני הנוער, עשו טובה לעצמכם והגיעו עם סבא או סבתא , או לבד למופעים הבאים של הסדרה הקלאסית ותזכו בחוויה מענגת  . למנהל ההיכל  אריאל תורג'מן ,חשוב שתגיעו לשמוע קונצרטים ותפתחו  אופקים חדשים .

עוד ערב מוסיקלי  קסום , שהתקיים באווירה  אינטימית  והוגש בו יין משובח היה של צמד הנגנים הווירטואוזים  שי ברנר (סקסופון סופרן ) ורוסיטק לרמן (פסנתר).הצמד המוכשר  הפליא בנגינת ג'אז בסגנון ניו-אורלינס סווינג  וסחף בביצועים מיוחדים של יצירות ג'אז. הקונצרט לווה בהסברים  מאירים ומרתקים     מפיו של המוסיקאי שי ברנר אודות חייהם של אגדות הג'אז, שאת יצירותיהם ניגן ההרכב במהלך הערב. כך שמענו את סיפורו של לואי אמסרונוג  החצוצרן האגדי בעל הקול המיוחד, מגדולי אומני הג'אז בעולם,  אשר כפי שהתברר במהלך הערב המרתק היה לו קשר מיוחד עם היהדות ולכן ענד כדרך קבע תליון מגן דוד על צווארו . עוד סיפורים מרתקים עסקו בגיטריסט הבלגי המופלא דג'נגו ריינהארדט ממציא הג'אז הצועני . ריגש במיוחד  סיפורו של  נגן הג'אז היהודי צ'כי  פריץ וייס, מנהיג להקת ה'גטו סווינגרס',  שניגנה בגטו טרזיינשטאט  אשר נספה באושוויץ . הסיפור  אודות הרכב ה ג'אז שפעל במחנה ריכוז במהלך השואה  וניגן בהתרסה   כנגד חוקי הגזע הנאצים מוסיקה גא'ז שנחשבה בעיני הנאצים לבלתי ראויה תרבותית .  ברוח דבריו של לואי אמסטרונוג  שאמר שמה שהוא מנגן זה  החיים עצמם ,חוקר ומנגן שי ברנר, את יצירתו של וייס וכך מנציח יוצר מוכשר שאבד בגיל צעיר לעולם המוסיקה. בהמשך לאירועי המוסיקה המוצלחים האלה אשר עינגו את באי ההיכל באריאל צפויים אירועי מוסיקה מלהבים  נוספים מומלץ בחום להיחשף לכל הסגנונות להיכנס לממד הרוחני פי שאמר רבי חיים נחמן מברסלב: "הרגל את עצמך לזמר ניגון זה ייתן לך חיים חדשים וימלא אותך בשמחה.." 

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים